Chcete příjemnější porod než měla vaše máma, kamarádka nebo kolegyně?


Když jsem dnes začala číst první z padesáti zamyšlení z článku: ”Potřebuji změnu, ale bojím se jí. 50 zamyšlení pro nerozhodné” , žasla jsem nad tím, jak moc to souzní s tím, co je základem mé předporodní přípravy. Po přečtení jsem cítila inspiraci k napsání vlastního článku a vzápětí se nadšeně pustila do psaní. Vybrala jsem 9 z nich, které vnímám jako nejdůležitější pro nastávající rodiče, a přidala jsem k nim vlastní komentář. Tady jsou...

1. Chceš-li opravdu změnit svůj život, musíš nejdříve změnit své myšlení. Jedině jiné myšlení přináší jiné jednání a jiné jednání vede k jiným výsledkům.

Tyto dvě věty jsem záměrně zvýraznila a potrhla, protože se v nic skrývá hluboká pravda.

Na začátku všeho je totiž myšlenka, z opakované myšlenky vzniká přesvědčení a na základě přesvědčení zase naše jednání. Pokud je žena přesvědčená, že u porodu musí trpět, tak u něho trpět bude, pokud je přesvědčená, že porodem projde lehce a radostně, tak to tak bude.

2. Úspěch v životě se nerodí náhodou, ale naší volbou. 

Na začátku každého velkého úspěchu bylo rozhodnutí zkusit hloupost, drzost, neomalenost. Byla tam nevíra, že to nedokážu, nebo posměch okolí, že to taky nedokážu. Úspěch je totiž především překonání sebe.

To jaký porod prožijeme je naše volba. Záleží jen a jen na nás, jakou cestu si zvolíme, a jestli po ní půjdeme, i když se druhým bude zdát bláznivá. Je to váš porod, vaše tělo, vaše volba.

3. Nečekej na ideální podmínky. 

Ideály nepadají z nebe, ideály se vytvářejí. To, že začneš, učiní jakékoli podmínky dokonalými.

Vždy se můžeme vymlouvat na to, že nemáme ideální podmínky, že náš systém je takový a takový, ale tím se nic nezmění. Změna začíná u každé ženy, která ví, co chce, jde si za tím a porodí v souladu sama s sebou.

4. Udělej dnes něco, za co si zítra poděkuješ.

Každý den si můžeme udělat nějakou malou či větší radost, udělat krůček k tomu, aby jsme se cítily lépe, udělat něco pro sebe a své dítě. Nezáleží na tom, co děláme, ale na tom, jak se u toho cítíme.

5. Na tom, co děláme každý den, záleží mnohem více než na tom, co uděláme jednou za čas.

K tomu mě napadá jedno přirovnání, které jsem nedávno slyšela. Kapka po kapce dokáže rozlomit i kámen, na rozdíl od toho, když na ten kámen najednou vylijeme vjedro vody. Když každý den budete věnovat pět minut předporodní přípravě nebo cvičení a pět minut nějaké formě relaxace, tak pro sebe a miminko uděláte opravdu hodně. Tak s chutí do toho, půl je hotovo.

6. Chceš-li být nadprůměrný, nesmíš dělat to, co průměr.

Pro mě to znamená najít svou vlastní cestu, vnímat své tělo, vnímat své pocity a jednat podle nich. Pracovat se svým strachem, uvolnit energii, kterou v sobě skrývá a využít ji ve svůj prospěch.

7. Jakmile se přestaneš starat o všechno, co nedokážeš ovlivnit, začneš se soustředit na všechno, co dokážeš ovlivnit.

Toto zamyšlení souvisí s naší volbou a tím, jak moc jsme ochotni vyjít sami sobě vstříc. Je to o každodenních malých krůčcích vpřed a trpělivosti.

8. Každý úspěch, který stojí za to, je běh na dlouhou trať. 

Vítězem běhu na dlouhou trať nikdy není ten nejchytřejší nebo nejrychlejší, ale nejvytrvalejší.

Trpělivost je matka moudrosti. To platí, jak o přípravě na porod, tak o porodu samotném i poporodním období.

9. Úhel našeho pohledu je jediným rozdílem mezi překážkou a výzvou, chybou a školou, prohrou a zkušeností.

Někdy se stává, že i když ženy udělají maximum pro to, aby jejich porod byl nádherný, v průběhu porodu nastane situace, se kterou nepočítaly, a pak cítí zklamání. Pokud ovšem změní úhel pohledu zjistí, že to pro ni byla obrovská zkušenost a možnost růstu. Tyto situace vznikají většinou z určitého nepochopení signálů vlastního těla, potlačení vlastních potřeb a nezpracovaného strachu.

A na závěr jedno zamyšlení, které pramení z mé osobní zkušenosti.

Změňte své přesvědčení o porodu a prožijete krásný porod. Darujte sobě a svému dítěti ten největší dar - dar klidného a láskyplného porodu.


Článek, který mě inspiroval, zde: http://www.firstclass.cz/2014/11/potrebuji-zmenu-ale-bojim-se-ji-50-zamysleni-pro-nerozhodne/

Natálie Měsíčková

Jsem šťastnou maminkou dvou dětí, manželkou, instruktorkou cvičení pro těhotné s předporodní přípravou a lektorkou práce s rodinou s prvky Montessori.

Založila jsem „rodíme srdcem“, protože věřím, že je stále více žen i mužů, kteří přemýšlejí o tom, co je nejlepší pro ně a jejich miminko, kteří chtějí dostat tu nejkvalitnější péči, která bude respektovat jejich přání a potřeby.

Zjistěte, jak Vám mohu pomoci